Konsultacje społeczne – dialog władzy z wyborcami

Konsultacje społeczne (konsultacje dla ludności) są rodzajem rozmowy władzy z obywatelami. Jest to proces w którym władze pokazują swoje plany mieszkańcom. Obejmuje to rząd każdego szczebla. Od władzy lokalnej po centralną. Konsultacje społeczne nie służą jednak jedynie ujawnieniu planów oraz gotowych rozwiązań. Celem konsultacji jest wymiana poglądów a także koncepcji pomiędzy przedstawicielami rządu a wyborcami, oraz osiągnięcie wspólnego frontu. Finalna decyzja należy jednak do rządu, który powinien wziąć pod uwagę żądania oraz potrzeby obywateli. Na dyspozycję mogą wpływać takie czynniki jak będący do dyspozycji budżet czy też fizyczna niemożność stworzenia jakiegoś postulatu.
Konsultacje społeczne – okazja do zacieśnienia międzysąsiedzkich relacji
Konsultacje społeczne prowadzone przez rządy niższego stopnia (dzielnicy, gminy, miasta) to świetny moment do zapoznania się z sąsiadami, z którymi być może mijamy się codziennie na ulicy. Ma to dobre oddziaływanie jeżeli chodzi o atmosferę panującą wśród ludzi zamieszkujących dany teren. Może też podnieść bezpieczeństwo w okolicy. Bez wątpienia lepiej mieć świadomość koło kogo się mieszka.

Opłaca się przeznaczyć swój czas na wzięcie udziału w organizowanych konsultacjach społecznych. Przede wszystkim dotyczą one życia wyborców. Jest to wystarczająca przesłanka do tego, żeby stać się ich częścią. Jest to moment do zaznajomienia się z planami, które mają być wprowadzone w życie. Jest to także moment do wymiany pomysłów z innymi ludźmi czy też ekspertami oraz przekonania ich do swoich pomysłów lub też zmiany własnych. Jest to też możliwość do rozpoczęcia nowych znajomości i zacieśnienia sąsiedzkich więzów.