Rodzaje sprężyn ich zastosowanie

Powszechnie spotykane było także działanie sprężyn płaskich, polegających na użyciu siły mocno napiętych desek, wyrzucających kule i pociski. Podstawową cechą sprężyn jest ich możliwość ulegania odkształceniu w wyniku działania na nie siły zewnętrznej. Odkształcenie to jednak ma posiadać cechę odkształcenia sprężystego. Sprężyny posiadają ogromną pojemność energetyczną. Ciekawe jest to, że nieczęsto myślimy o tym, jak wiele sprężyn jest wokół nas codziennie. Są one częściami bardzo dużej ilości rozmaitych urządzeń, które na co dzień spotykamy. Mamy możliwość wyodrębnienia setki rodzajów sprężyn.
Napotkamy na nie na przykład w małych zegarkach na rękę, oczywiście tych z mechanizmem klasycznym, jakie pamiętamy już z wczesnych lat naszej młodości.
Na niniejszej stronie jest dużo rzeczowych wiadomości, jednak szybko zobacz też dodatkowe szczegółowe informacje transport ponadgabarytowy. One również są bez wątpienia warte uwagi.
Innego typu sprężyn wykorzystywane są na przykład w przemyśle kolejowym, gdzie sprężyny są ogromne i niezwykle wytrzymałe. Pod względem właściwości działania mamy możliwość wyodrębnienia sprężyny naciskowe, czyli innymi słowy ściskane, sprężyny naciągowe, czyli rozciągane oraz sprężyny skrętowe. Istnieje jeszcze jeden rodzaj sprężyn – sprężyny skrętowe. Można je również sklasyfikować ze względu na kształt, który może być walcowy, baryłkowy, stożkowy lub klepsydrowy.