Korzystne rozwiązania dla firm
Wynajem, kupno czy leasing? To dylemat, który nurtuje przedsiębiorców mających w planach powiększenie parku maszyn. W które z drzwi zapukać?
Wypożyczalnie maszyny budowlane są coraz łatwiej dostępne i posiadają coraz szerszą ofertę. Zaletą tej koncepcji jest nieduża ilość formalności oraz dostępność maszyny – tylko – niezawodne maszyny budowlane po podpisaniu umowy. Porozumienie może być zawierane na czas nieokreślony, a im jest on dłuższy, tym miesięczny koszt wynajmu jest niższy. Wypożyczalnia odpowiada również za konserwację i naprawy maszyn, jeżeli, nie wynikają one z winy najemcy. Minusem tego rozwiązania jest dostępność maszyn (wypożyczalnia może nie posiadać ich na stanie tudzież właśnie mogły zostać wypożyczone), jak również koszty. Wynajem maszyn budowlanych, takich jak np. koparki gąsienicowe diggermarket, jest polecany dla prac tymczasowych w budownictwie i zrealizowania nagłej potrzeby powiększenia parku maszynowego. Poniesione koszty są porównywalne do kosztów leasingowania maszyn, ale nie zapominajmy, że po zakończonych pracach maszyna wraca do wypożyczalni, zaś pracodawca mimo poniesionych kosztów nie ma szansy jej wykupu, w związku z tym nie staje się ona jego własnością.

Źródło: http://www.flickr.com/photos/argonne/4035472798/
W przypadku kupna maszyny za gotówkę, klient zdecydowanie obniża swoją zdolność do regulowania bieżących zobowiązań, gdyż jest zobowiązany wyłożyć całą kwotę sfinalizowanie transakcji. Poza tym, na taki wydatek pozwolić sobie mogą tylko nieliczne firmy. Autor diggermarket
Alternatywą dla obu rozwiązań jest leasing. Maszyny budowlane i drogowe (np. walec drogowy diggermarket czy minikoparka) to obecnie dość popularny przedmiot umowy leasingowej. Leasing maszyn budowlanych, ma wiele wymiernych zalet. W razie kredytu osoba fizyczna ma obowiązek pokryć podatek od towaru i usług (VAT), w leasingu natomiast finansuje ją firma leasingowa. Stronę dodatnią leasingu daje się zaobserwować także, gdy zestawimy go z wynajmem. Umowa leasingu zawsze jest zawierana na czas określony, natomiast umowa najmu jest zwykle trwa krócej. W razie wynajmu nie mamy prawa wykupu maszyny, za to można to zrobić, kiedy bierze się sprzęt w leasing.