Obligacja i jej typy

Właśnie ta prostota kupna papierów dłużnych na giełdzie sprawia iż ogromna większość sprzedaży odbywa się właśnie w tenże sposób.
Papiery dłużne klasyfikujemy podług różnorodnych kryteriów: ze względu na typ oprocentowania bądź ze względu na typ emitenta. Każde te podziały mają wpływ na bezpieczeństwo papierów dłużnych np. ze względu na wystawcę obligacje możemy podzielić na obligacje państwowe, przedsiębiorstw oraz komunalne. Wymienione papiery dłużne różnią się między sobą między innymi wielkością ryzyka.
Jeżeli sądzisz, że rozpatrywana tu kwestia jest warta uwagi, sprawdź dodatkowo więcej szczegółów w serwisie, który również publikuje podobne materiały.
Za najbardziej bezpieczne uznaje się papiery dłużne państwowe, gdyż realizację zobowiązań gwarantuje budżet państwa. Są one stosunkowo mało wrażliwe na koniunkturę. Z wymienionej trójki przeciętnie ryzykowana jest oferta obligacji korporacyjnych ale wyłącznie pod warunkiem że wystawcą będzie wielkie popularne na rynku przedsiębiorstwo – propozycja na . Papiery dłużne gminne z kolei są narzędziem najbardziej ryzykowanym ze względu na fakt, że zazwyczaj budżety gmin są dość napięte. Ponieważ wybór odpowiednich obligacji może być kwestią skomplikowaną, do ich oceny stworzono rankingi realizowane przez specjalistyczne firmy. Papiery dłużne oznacza się znakami. Najwyższą oceną będzie AAA, niżej są 2 razy A a później 3 razy B aż do C.