Praca nie ma sensu jeśli nie jest efektywna. Każdy właściciel firmy powinien zabiegać o jak największą efektywność

Wykroczenia poza te ustaleniamoże przynieść straty całej organizacji. Tylko najlepsi dbają również o tę dziedzinę. Liczy się profesjonalna efektywność czasu pracy. Na czym polega mechanizm działania tego zjawiska? Wytyczne, które są za to odpowiedzialne są tworzone obliczając różnicę czasów pracy wykonanej i sumy czasów,które osiąga się na wykonywanie danych prac. O czasie normatywnym mówimy wtedy, gdy planujemy, nie wiem, ile dokładnie wyniesie czas wykonania pracy, ale możemy to dość dokładnie zaplanować.
Czas dostępny zaś, to czas faktyczny, czyli taki, który dokładnie (rozwinięcie tematu: grupapartner.pl) określa czas wykonania pracy. Po zsumowaniu czasów normatywnych czyli planowanych, możemy dokładnie (rozwinięcie tych informacji- grupapartner.pl/) określić przedział na wykonanie danego zadania (pora dnia, miesiąc), a później podzielimy to przez czas dostępny, możemy otrzymać efektywny czas pracy. To zdecydowanie skuteczniejsze niż badanie wskaźników ilościowych produktywności, ponieważ pozwala na bardziej obiektywne obliczanie efektywności zrealizowanej pracy.
Dzięki temu mamy możliwość bardziej dobrego rozliczania pracy. Nie powinno się jednak tym sposobem całkowicie zastępować wskaźnika ilościowego. Powinien on być po prostu pożytecznym uzupełnieniem, który wpływa na lepsza pracę.
To niezwykle istotne, by każda firma miała szanse zbliżyć się do wspomnianego stanu idealnego, gdyż możliwość wieloaspektowej interpretacji czasu nie zawsze korzystnie wpływa na sam proces pracowania. Za jedną stronę medalu możemy więc uznać osoby zarządzające firmą, które uważają czas za jeden z podstawowych wyznaczników pracy.

Z drugiej zaś mamy pracowników,którzy również bardzo cenią czas,ponieważ zależy im na uczciwym rozliczeniu ich pracy. Czasami bywa to jednak trudne lub wręcz niemożliwe, co może być przyczyną licznych frustracji i nieporozumień. To na pewno nie sprzyja na dobrą pracowniczą atmosferę.