Metody odlewania metali
Odlewanie w swojej najprostszej formie polega na modelowaniu części metalowych, które są łatwe w dalszej obróbce.
Odlewanie jest techniką wykonywania przedmiotów za pomocą wypełniania form płynnym metalem.

Odlewy wykonuje się ze żeliwa, stopów magnezu. Popularne są także odlewy z brązu. Odlew wykorzystuje się wówczas gdy pozostałe techniki byłyby zbyt kosztowne. Technologią odlewania możemy wyrobić rzeczy o bardzo zawiłych kształtach z ogromnie dużą precyzją np. tłoki, napędy, obudowy, narzędzia. Odlew żywice poliuretanowe może być przebiegiem prostym, albo skomplikowanym. Całość zależy od tego jaki kształt pragniemy otrzymać a także który surowiec obrabiamy. Proces odlewania komponuje się z następujących części: wykonanie wzorniku przedmiotu, realizacja części formy odlewniczej, wykonanie rdzeni, które odwzorowują kształty wewnętrzne przedmiotu, montaż formy, zalewanie formy ciekły metalem, wyjęcie odlewu z formy, czyszczenie. Z technologicznego punktu spojrzenia każdy przedmiot odlewany w formie jest określany mianem odlewem. Jednak przeważnie zwie się tak jedynie te rzeczy, które nie wymagają wcale lub prawie w ogóle dalszej obróbki maszynowej.
Jednak zazwyczaj wzorzec różni się trochę od ostatecznej formy odlewu ze względu na niezbędność uwzględniania rozmaitych fragmentów technologicznych kluczowych dla dobrego stworzenia zawiłych odlewów. Im bardziej trudny kształt ma mieć odlew tym trudniej wykonać odpowiednią formę. Najpowszechniej napotykanym ambarasem, który musi być anulowany jeżeli idzie o odlewnie aluminium – więcej o odlewni aluminium jest obecność tak zwanych podcięć.
Są to zagłębienia lub występy ukształtowane tak, że foremki nie dałoby się oddzielić od odlewu po jego zastygnięciu. Hartowanie indukcyjne jest jedną z metod powierzchniowego hartowania, w której grzanie metalu zachodzi za pomocą prądu dużej częstotliwości.