Co można zrobić, jeśli towarzystwo ubezpieczeniowe odmówiło wypłaty odszkodowania?
Dowolna osoba, która posiada ubezpieczenie czy to na życie, NNW czy też inny typ ubezpieczenia, może mieć nadzieję na otrzymanie odpowiedniego świadczenia.
Oczywiście jedynie po wystąpieniu jakiegoś niekorzystnego zdarzenia, np. uszczerbku na zdrowiu.

Źródło: http://www.flickr.com

Źródło: pixabay
Niestety zazwyczaj uzyskanie odszkodowania często może wymagać długiego okresu czasu, co powoduje, że dla przykładu likwidacja szkody komunikacyjnej bardzo wydłuża się w czasie. Często także kontakty z likwidatorem nie usprawniają całej sprawy. Niestety równie chętnie stosowaną praktyką jest bezzasadne odmawianie wypłacenia odszkodowania lub celowe jego obniżanie. Osoba jest poszkodowana niejako dwukrotnie.
Spójrz na witrynę oraz prześledź wpis (https://toc.org.pl/produkt/jednominutowy-menadzer-spotyka-malpe/), który zapewne w całości Cię wciągnie, gdyż dane tam zawarte, przyciągają zainteresowanie.
Może w takiej sytuacji interweniować na wyższym szczeblu tej instytucji, szukać pomocy u prawnika albo pisać skargę u Rzecznika Ubezpieczonych. Działaniem ostatecznym jest złożenie pozwu sądowego. Wcześniej należy jednak zastosować wszelkie pozasądowe postaci sprzeciwu. Są one wspomniane np. w ogólnych warunkach ubezpieczenia albo w pismach, które są przesyłane przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe.
Często spotykaną praktyką jest odwlekanie wypłaty świadczenia. Artykuł 817 k.c. stanowi, że towarzystwo posiada aż 30 dni na to, aby zapłacić odszkodowanie lub na odmówienie takiej wypłaty. Termin taki może być jednak inny, jeżeli jest to zaznaczone w OWU albo w osobnej umowie z konkretnym klientem.
Jeśli ubezpieczyciel nie dotrzyma takiego terminu, poszkodowany ma prawo żądać ustawowych odsetek za powstałą zwłokę. Niestety takie żądanie nie zawsze może skutkować wypłatą odszkodowania, jednak czasami może wpłynąć na szybsze wypłacenie takiego świadczenia.