Różność dań na wieczerzę wigilijną w zależności od rejonu kraju w jakim ja jemy

Boże Narodzenie to najcudowniejsze rodzinne święta. Z radością hołdujemy świątecznej tradycji, pieczemy ciasteczka, odgrzebujemy babci przepisy kulinarne, w tym czasie nawet gotowanie jest fragmentem rytuału świątecznego. Ale czy na pewno wiemy skąd wzięły się tradycje bożonarodzeniowe pielęgnowane przez pokolenia?

Przysmak świąteczny

Autor: CCFoodTravel.com
Źródło: http://www.flickr.com
Wigilia to w naszym państwie dzień wyjątkowy ,dzień wybaczenia, dzień familijnych spotkań i kulminacyjny punkt tych świąt. Dlatego, aż trudno w to uwierzyć, ale wieczerza wigilijna, pojawiła się w polskiej tradycji dopiero w XVIII wieku. Najważniejszym chwilą tego dnia jest uroczysta kolacja złożona z postnych potraw, do której zasiada się z momentem pojawienia się pierwszej gwiazdki na niebie, zwyczaj ten ma przypominać gwiazdę betlejemską, która prowadziła do stajenki Betlejemskiej Trzech Króli.

Najmłodszym zwyczajem Bożonarodzeniowym jest choinka, która przywędrowała do nas z Niemiec w XVIII wieku. Wcześniej w naszych domach umieszczało się snopki nie wymłóconego zboża lub zawieszało jemiołę. Tego specjalnego wieczoru, wszystko jest magiczne i okazuje się mieć symboliczne znaczenie. Nawet w jakiej ilości są potrawy na wigilię (dowiedz się więcej) pojawiają się na stole. Tradycja karze, by kolacja wigilijna składała się z nieparzystej ilości potraw. W wiejskiej chacie jadano wiec 7 dań (7dni tygodnia) na dworach szlacheckich przygotowywano ich już 9 (9 chórów anielskich) a u arystokracji wieczerza składała się z 12 potraw na cześć dwunastu apostołów. Dania pojawiające się owego dnia na wszystkich stołach również chłopskich jak i szlacheckich były przygotowane z darów lasu, pól i jezior. Cudownym ceremoniałem, jest

zobacz to

Autor: Mike Gifford
Źródło: http://www.flickr.com

przestrzegany do dziś w wielu domach, zakaz jedzenia mięsa zwierząt, tłumaczony tym, że tego szczególnego dnia wszystkie istoty żywe tworzą jedną rodzinę.

W wielu domach, jada się różne potrawy na wigilię, uznając je za tradycyjne strawy wigilijne. Różnice te wywodzą się z lokalnych zwyczajów i przywędrowały wraz z naszymi rodzinami z różnych terenów państwa. Jak wynika ze źródeł pisanych w Wielkopolsce i na Śląsku, przygotowywano zupę rybną lub migdałową.

Natomiast w Galicji i wschodniej części kraju, spożywano tego dnia barszcz albo zupę grzybową. Na wszystkich stołach, tradycyjnie pojawia się mak, choć i on, podawany jest w różnych postaciach. Kiedyś gotowano z niego zupę, dodawano do klusek i kasz. Tak powstała najsłynniejsza chyba z polskich potraw, wigilijna kutia. W najstarszych przepisach kulinarnych, kutia przyrządzana jest z całych ziaren pszenicy, będących znakiem odradzającego się życia, maku symbolizującego spokojny sen i wypoczynek oraz miodu-zwycięzcy nad niedobrymi mocami. W innych regionach polski mak znajduje się w przepisach na ciasta, takich jak makowiec, strucla z makiem czy rolada drożdżowa. Z tradycji chłopskiej wywodzi się groch z kapustą czy kapusta z grzybami a ciekawostką jest fakt, że dania z ryb na dworach szlacheckich traktowane były jako jedno danie.

,

Related posts

Latest posts

Rodzaje sprężyn ich zastosowanie

Działanie sprężyny znane było już dawno w czasach kilkunastu tysięcy lat przed naszą erą. Rozładowanie energii charakterystycznej dla pracy sprężyn widoczne jest w mechanizmie pierwszych łuków. Mechanizm ten wykorzystywany był również przy budowaniu rozmaitych pułapek na zwierzynę.

Co jest niezbędne w trakcie organizowania szkoleń?

Jeśli zamierzamy zorganizować konferencję lub szkolenie, mamy przed sobą wiele działań, które powinniśmy rozpocząć kilka miesięcy naprzód, zależnie od wagi wydarzenia. Początkiem przygotowań jest ustalenie liczby osób, które mają wziąć udział w konferencji lub szkoleniu. Kolejne istotne zagadnienia, na które musimy sobie odpowiedzieć, udzielić odpowiedzito: Jaka liczba uczestników szkolenia lub konferencji nas zadowala, aby organizacja tego wydarzenia stała się sukcesem? Czy program konferencji będziepodzielony na 2 lub 3 dni, czy tylko na kilka godzin? Jakim budżetem dysponujemy? W odpowiedzi na te kwestie bardzo pomocny okaże się program, jak najszczegółowiej rozpisany na godziny.

Dzisiejsza geodezja potrzebną gałęzią w przeróżnych przedsięwzięciach

Geodeta w obecnych czasach jest profesją bardzo pożądaną, ponieważ kraj przechodzi ogromne przeobrażenia budowlane, a to wymusza na gospodarce potrzebę zatrudniania specjalistów. Skutkiem tego zapotrzebowanie geodezyjne rośnie z roku na rok wraz z rozwojem inwestycji.
Geodezja zajmuje się przede wszystkim sporządzaniem dokumentacji pomiarowej. W praktyce geodezję stosuje się do niewielkich obszarów - do tzw. prac mierniczych.

Do jakich celów stosujemy konstrukcje stalowe na Śląsku?

Stal zaliczamy do jednych z w najwyższym stopniu wytrzymałych surowców których używamy w przemyśle oraz w budownictwie a nawet w chirurgii. Pomimo wynalezienia innych, tak samo mocnych surowców jej popularność nie słabnie. Prawdopodobnie jest to spowodowane uniwersalnością zastosowań. Generalnie gdy myślimy o stali, staje nam przed oczami prawdopodobnie budowa naszego domku, bowiem stali w nim na pewno dużo. Pierwszy z brzeżku producent konstrukcji stalowych oferuje na przykład stalowe ramy więźby dachowej.

Drukowanie we Wrocławiu

Plakaty, oraz ulotki są jednym z nadzwyczaj atrakcyjnych wzrokowych mediów reklamowych. Zadania ulotek w strategii komunikacyjnej pomagają budować wizerunek sklepu, tworzyć percepcję konsumentów, a nawet wyzwalać obrót handlowy. Gazetki reklamowe w dużym stopniu różnią się od siebie. Nie tylko pomiędzy sieciami, ale też w granicach sieci, bo osobne emisje posiadają różnorodne zadania.

Moda męska – jakie koszule są właściwe dla szczupłych panów

W dzisiejszych czasach jest znacznie ważne dla wielu mężczyzn, by prezentować się jako człowiek sukcesu – zarówno podczas ważnych spotkań, jak i w życiu osobistym. Odpowiednie kreowanie wizerunku nie jest jednak sprawą prostą – niezbędne jest nierzadko nie jedynie opanowanie pewnego strategii zachowań się, ale też dbanie o wygląd.